Judītes blogs

06.06.2013.

Atpakaļ uz zemes jeb starptautiskā sesija Vācijā

Sveiki! Mani sauc Judīte Petroviča. Es mācos Ventspils 1.ģimnāzijas 11.c klasē. Vēlējos jūs iedvesmot un dalīties iespaidos par lieliskajām 10 dienām (5.-14. aprīlis), kuras pavadīju Eiropas Jauniešu parlamenta (EJP) starptautiskajā sesijā Vācijā – Minhenē.

Manuprāt, aktīva sabiedriskā dzīve ir jāpiekopj katram mūsdienīgam jaunietim. Ir grēks neizmantot visas tās iespējas, kuras mums šobrīd piedāvā pilsēta, valsts un Eiropas Savienība. Organizējot un piedaloties dažādos pasākumos, pagājušogad uzzināju, kas ir Eiropas Jauniešu parlaments. Neilgi pēc tam devos uz savu pirmo sesiju Rīgā. Dalība EJP man sniedza iespēju doties Vāciju.

Par to, ka tiku izvirzīta uz starptautisko sesiju Minehnē, uzzināju pagājušā gada jūlijā, EJP Latvijas nacionālās sesijas laikā, Rīgā. Pēc tam sekoja gandrīz gadu ilgas gaidas un satraukums par gaidāmo notikumu. Latviju Minhenē pārstāvējām 6 latvieši, no kuriem 4 bija rīdzinieki, olainiete un es – ventspilniece. 5.aprīlī ieradāmies Minhenē, kur mūs sagaidīja organizatori.

Sesijā kopā bija 350 dalībnieku, no kuriem aptuveni 200 delegāti, 30 skolotāji, mediju komanda un organizatori. Sesijas pirmā diena tika pavadīta iepazīstot pārējos 200 delegātus, kas pārstāvēja 35 Eiropas valstis. Sesijas tēma bija ”Atpakaļ uz zemes. Nodrošināsim Eiropu.” Delegāti jau pirms sesijas tiek sadalīti vairākās komitejās, kur katrai jārisina atsevišķs jautājums. Manas komitejas risināmais jautājums bija: „Kā panākt Eiropas ekonomisko attīstību caur resursu taupīgu izmantošanu, ņemot vērā to izsīkšanas problēmu, kā arī pieaugošās cenas?”

Nākošās divas sesijas dienas tika pavadītas, spēlējot komandas saliedēšanas spēles un iepazīstot dažādās kultūras atšķirības, kas valdīja komitejā. Ir interesanti redzēt, kā veidojas sadarbība ar 14 pilnīgi dažādiem cilvēkiem, kuri katrs pārstāv savu valsti. Otrās dienas vakarā bija pasākums ar nosaukumu EuroVillage, kurā varējām nogaršot dažādus gardumus no vairākām Eiropas valstīm, sākot ar šveiciešu šokolādes strūklaku un beidzot ar kaviāru, kuru bija atvedusi Krievijas delegācija.

Pēc tam sekoja divas „prāta vētru” pilnas komitejas darba dienas. Tās bija dienas, kuru laikā mums bija jānonāk pie rezolūcijas, kurā tika piedāvāti risinājumi mūsu jautājumam, respektīvi, kā panākt Eiropas ekonomisko attīstību. Pirmās komitejas darba dienas vakarā notika „ResourceVillage” – tas bija pasākums, kura laikā mums bija iespēja uzdot jautājumus lietpratējiem šajās jomās, lai labāk un padziļinātāk izprastu mūsu tēmas. Eksperti bija grāmatu autori, lielu uzņēmumu ģenerāldirektori, ministri un universitāšu lektori. Vakara gaitā tika iegūts ļoti plašs un noderīgs informācijas klāsts par šī brīža situāciju Eiropā.

Pēdējās divās sesijas dienās notika ģenerālā asambleja, kurā visas rezolūcijas tika aizstāvētas. Tas tika panākts akadēmiski padziļinātu debašu laikā, kur uzstājās komiteju delegāti. Pēc katras rezolūcijas izskatīšanas notika balsošanas procedūra, kurā tika izlemts, vai rezolūcija ir pieņemta vai nav. Jāpiemin, ka tās rezolūcijas, kuras balsojuma procesā tika pieņemtas, tika nosūtītas izskatīšanai uz Eiropas Parlamentu. Mūsu komitejas smagais darbs atmaksājās, un rezolūcija tika pieņemta. Pavisam iespējams, ka šobrīd tā atrodas kaut kur Eiropas Parlamentā. Pēc labi padarīta darba, protams, vajadzīga kārtīga atpūta, tāpēc arī pēdējo nakti pavadījām noslēguma ballītē, kurā visi vēl pēdējoreiz kopīgi atpūtāmies un dalījāmies iespaidos par lielisko sesiju.

Nobeigumā teikšu, ka cilvēki, kurus man izdevās satikt ir vārdos neaprakstāmi –  inteliģenti, kompetenti, iedvesmojoši un aizraujoši. Novēlu ikkatram dzīvē kaut ko tādu piedzīvot. Par sniegto iespēju jāpasakās Ventspils pilsētas domei, kas sniedza finansiālu atbalstu.

Visiem Ventspils jauniešiem novēlu iesaistīties un nepalikt malā. Ik gadu notiek EJP Latvija reģionālās sesijas, uz kurām arī tev ir iespēja braukt un piedalīties, tikt izvirzītam uz nacionālo sesiju un pavisam iespējams uz starptautisko sesiju, par kuru pēc tam varēsi dalīties ar pārējiem. Nākošā reģionālā sesija notiks šī gada rudens brīvlaikā, tā kā turi acis un ausis vaļā! Lai veicas! 

 

 

29.05.2012.

Čau, mīļais lasītāj!

Pēc maza pārtraukuma, bet daudziem košiem notikumiem! Šoreiz pastāstīšu par lielisku iespēju vidusskolēniem, kuru tev un tavai klasei noteikti vajadzētu izmantot un pēc tam par gaidāmo vasaru, un ko tad es tev, jaunieti, ieteiktu apmeklēt un izdarīt!

Pagājušā gada decembrī pie manis pienāca viena no bijušajām skolotājām un teica: „Klau, Judīt, ir parādījies jauns konkurss. Skolā jāizveido savas Eiroparlamenta vēlēšanas, tad kaut kā tās jāiemūžina un jānosūta organizatoriem. Galvenā balva ir apmaksāts ceļojums uz Strasbūru apskatīt Eiroparlamentu, ko teiksi? Mēģinām?” Nemaz ilgi nedomādama, atbildēju pozitīvi un jau nākamajā dienā informēju visus klasesbiedrus. Arī darba grupu izveidot nebija grūti, jo galvenā balva ir tiešām bija vilinoša. Tā nu jau nākamajā nedēļā ķērāmies pie darbiem, kas nu bija ļoti daudz. Pagāja divi mēneši, un bijām gatavi vēlēšanām, kuras iemūžinājām videofilmiņā. Nosūtījām un gaidījām atbildi, godīgi sakot, neviens jau īsti neticēja, ka tiksim tālāk, jo šādas veiksmes spēles tik bieži nenotiek. Taču kā gadījies kā ne vienā sestdienas rītā saņēmu zvanu no skolotājas ar prieka saucieniem „Mēs tikām!”. Taču gatavošanās process ceļojumam nebija nemaz tik viegls – bija jāgatavojas nopietnai diskusijai, jāizvēlas prezentētājs, jāplāno ceļojums, bet kad pienāca ilgi gaidītā diena visas pūles likās nieks, salīdzinot ar lielo prieku, kas sildīja visu sirdis. 12. maija rītā devāmies ceļā un jau 14. maija rītā bijām pie Eiroparlamenta, kur visi satraukušies devāmies iekšā un gaidījām, kas nu būs! Vispirms tikām pacienāti ar brokastīm, un tad dalījāmies darba grupās, šoreiz es biju tā laimīgā, kura varēja prezentēt mūsu valsti un savu lielisko skolu 500 skolēniem no 20 Eiropas valstīm. Kamēr visi kārtojās pa grupām, mēs, visu valstu prezentētāji, devāmies jau ieņemt savas vietas plenārsēžu zālē. Pirmā reakcija ieejot zālē bija – wow, tas tiešām notiek? Ieņēmām savas vietas, un interesantā diena varēja sākties! No sākuma prezentējām savas valstis, tad uzdevām jautājumus Eiroparlamenta deputātiem, pēc tam devāmies pusdienās un spēlējām Eurogame spēli. Pēc pusdienām vēlreiz dalījāmies darba grupās un devāmies uz atsevišķām diskusiju telpām, kur 2 stundu laikā bija jānonāk pie risinājuma mūsu mājās izvēlētās darba grupas problēmai. Manā gadījumā tā bija migrācija un integrācija Eiropā. Kā nodrošināt līdzsvaru krāsainā sabiedrībā? Beigās vēlreiz prezentējām savu darbu plenārsēžu zālē. Kad visi darbi bija padarīti vienojāmies kopīgā Eiropas himnas izpildījumā. Teikšu godīgi, lieliska diena un lieliska iespēja, ko visiem vajadzētu izmantot! Protams, ceļojuma stāstījumā varētu izplūst vēl pāris lapaspusēs, taču atļaušu tev pašam to piedzīvot!

Un nu pievēršamies vasarai, kas manā uztverē šogad Latvijai solās būt ļoti, ļoti, ļoti muzikāla un pasākumiem bagāta.

  • 7. jūnijā būsi mīļi gaidīts uz „Ventspils jauniešu forumu”, kur diskutēsim par dažādām problēmām Ventspils jauniešu vidū
  • 29.jūnijs-1.jūlijs arī tepat Ventspilī notiks Ghetto games festivāls uz kuru būs ieradušies sportisti un viņu fani no visas Latvijas
  • 6.-7.jūlijā Liepājā notiks mūzikas festivāls „Summer Sound” (biļešu cenas sākot no 12Ls)
  • 20.-21. jūlijā Salacgrīvā notiks „Positivus” mūzikas un mākslas festivāls (biļešu cenas sākot no 33Ls), kurš, starp citu, ir lielākais un populārākais Baltijā!
  • 28.jūlijā Rīgā, Mežparka estrādē notiks mūzikas festivāls „Pestivals” (šobrīd pērkamopa.lv biļetes par 11,50Ls), kura īpašie viesi būs ASV dziedātāji Loyd un B.O.B
  • Un nevar aizmirst arī to, ka Ventspils pilsētas svētkos mūs priecēs mūsu pašu lieliskā „Prāta vētra” (biļešu cena – 12Ls)
  • 23.augustā Rīgā, Mežparka estrādē notiks pasaules slavenās dziedātājas Lady Gaga koncerts (biļešu cenas sākot no 39Ls)

Šeit es ierakstīju tikai mazu, mazu daļiņu no visa tā, kas šovasar notiks! Bet tagad rodas cits jautājums – iespēju tik daudz, tikai kur, lai nopelnu tik daudz, lai atļautos biļetes? Un tagad jārod vaļa fantāzijai! Varbūt tev ir tante vai onkulis, kuram dārzā jānozāģē ābeļzari vai varbūt tev ir kāda mammas draudzene, kurai ļoti vajag palīdzību, lai pieskatītu viņas mazo meitiņu, kamēr viņa ir darbā. Lai kā arī gribētos nopietnākus darbus ar tiem diemžēl ir kā ir. No šī gada ir pieņemts papildpunkts likumam, ka darbu vasarā var iegūt tikai skolēni no maznodrošinātām ģimenēm, šogad to var arī iegūt bērni no ģimenēm, kurās ir 3 vai vairāk skolas vecuma bērnu.

Bez iepriekš minētajiem festivāliem no sirds iesaku tev izlasīt arī kādu jauku grāmatu, vērot burvīgos saulrietus, ēst daudz arbūzus un saldējumus! Izdarīt kaut ko labu sev un saviem tuvajiem, piemēram, pārsteidz vecākus izcepot gardu rabarberu rausi vai melleņu pīrāgu, vai nomazgāt vecāku automašīnu! Piedalīties brīvprātīgajā darbā un palīdzēt citiem, jo prieks vairo prieku! Izbaudīt sauli un zvaigžņotās naktis! Ieraudzīt krītošu zvaigzni un ievēlēties, savu karstāko un sirdī glabātāko, vēlēšanos! Lai viss, ko esi iecerējis piepildās!

Daudz mīlestības veltot, Judīte!

 

01.05.2012.

***
Hey, hey, hey! 🙂 Mani sauc Judīte un šis būs mans pirmais bloga ieraksts. Šajā blogā mazliet pastāstīšu par to kā es kļuvu par „Knaģa” biedru, kā arī par jauniešu dzīvi Ventspilī manā uztverē. Un vēl pastāstīšu par savu pirmo piedzīvoto pasākumu kopā ar „Knaģa” biedriem – „Cilvēka potenciāls un intelekts”.

Katram cilvēkam dzīves laikā attīstās savi talanti un stiprās puses, un tās, kuras ir stipras, parasti ir jāattīsta. Citreiz cilvēki tās atklāj tikai četrdesmit gadu vecumā, citreiz jau desmit. Tā notika ar mani. Jau kopš agras bērnības tieku saukta par elektronisko slotiņu. Kāpēc? Tāpēc, ka visu laiku kaut ko cenšos darīt, organizēt un mēģināt. Lai attīstītu šīs spējas un lai iegūtu iemaņas pasākumu organizēšanā jau četrus gadus esmu arī skolas parlamenta sastāvā. Šogad esmu kultūras ministre, tāpēc pagājušomēnes tiku nosūtīta uz Rīgu, kur notika visas Latvijas skolēnu pašpārvalžu saiets. Saka, ka Ventspils esot maza, bet „Knaģa” biedrus satiku Rīgā. Godīgi sakot, nemaz nezināju uz ko parakstījos, kad pieteicos. Pirmā tikšanās man ar „Knaģa” biedriem bija pirmdienā, kad arī sapratu, ka esmu ieradusies īstajā vietā, jo apkārt rosījās darbība un daudz aktīvu, jauku jauniešu.

Līdz šim nemaz nezināju par daudzajām jauniešu iespējām Ventspilī. Bieži vien esmu sēdējusi mājās un garlaikojusies pie datora. Domāju, ka katram Ventspilī dzīvojošam jaunietim kaut reizi ir gadījies sēdēt mājās, četrās sienās un domāt, kāpēc šajā pilsētā nav ko darīt? Taču mēs visi pieļaujam kļūdu tā domājot. Iespējas ir, tikai jāmāk tās atrast. Jauniešiem Ventspilī bieži vien trūkst motivācijas un vēlmes kaut ko darīt. Viņi vēlas, lai viss tiktu pasniegts kā uz paplātes. Viņi saka, ka nav ko darīt, bet ko īsti viņi vēlas darīt? Es uzskatu, ka nepietiek ar to, ka Ventspils tiek uzskatīta par jauniešu pilsētu, tai par tādu ir jākļūst. Jauniešus vajadzētu vairāk informēt un motivēt. Ar katru gadu visi jaunieši ne tikai Ventspilī, bet arī pasaulē paliek arvien slinkāki un neizglītotāki, tāpēc mans uzskats ir, ka vairāk informējot Ventspils jauniešus, tiks glābta arī kāda daļa pasaules.

Mans pirmais pasākums ar „Knaģa” biedriem bija radošā darbnīca – „Cilvēka potenciāls un intelekts”. Vēlreiz saku lielu paldies Armandam un visiem pārējiem, kas iesaistījās pasākuma organizēšanā, jo pasākums bija tiešām izdevies! Pasākums notika 21.-22. aprīlī un tajā piedalījās aptuveni 30 cilvēku.
Viss sākās sestdienas pēcpusdienā 14:00, kad bija norunāta tikšanās pie pasta, lai kopīgi dotos uz pasākuma norises vietu – viesu namu „Podnieki”. Nezināmu iemeslu dēļ autobuss 40 minūtes kavējās, tāpēc tajā laikā izspēlējām iepazīšanās spēli. Pēc tam, laimīgi sagaidījuši autobusu, devāmies ceļā. Ceļš nebija ilgs un galā nonācām ātri. Ierodoties mūs jau sagaidīja Armands, Emīls, Kristians un pasākuma galvenais viesis Viesturs Dūle. Nolikām mantas un devāmies uz semināru.

Pirmā daļa mūsu semināram bija par neironu tīkliem. Par to, ka pasaulē viss balstās uz līdzīga mehānisma: viens entuziasts rod ideju un tad padod to tālāk, nākamais interesents atkal padod tālāk un tālāk. Tāda kā ķēdes reakcija. Pēc tam mums bija neliela kafijas pauzīte un atkal pievērsāmies semināram.
Otrajā daļā apskatījām tēmu par cilvēka potenciālu un 6 Bono cepures. Kas ir Bono cepures? Sešas domāšanas cepures ir Edvarda de Bono radīta domāšanas efektivitātes uzlabošanas metode. Izvēlējāmies katrs tās, kuras, mūsuprāt, visvairāk atbilda pašiem, un tad pāris drosmīgākie dalībnieki izgāja visu priekšā un pastāstīja par tām cepurēm, kuras pats sev piemērotu un kāpēc. Tad pienāca laiks apkopojumam un paldies vārdiem.

Pēc tam paēdām garšīgas vakariņas un mazliet atpūtāmies līdz pievērsāmies radošās darbnīcas interesantākajai daļai – simulācijas spēlei 12 stundu garumā. Vispirms mūs sadalīja piecās grupās pa 5-6 cilvēkiem. Katrs bijām no dažādām mācību iestādēm, tāpēc sākumā nemaz nezinājām, ko sagaidīt katram no savas komandas. Pēc tam, kad tikām sadalīti, mūs iepazīstināja ar spēles noteikumiem, un katrai komandai tika iedota kāda organizācija, kura visu spēles laiku bija jāpārstāv. Katra stunda – viens mēnesis, un mēneša beigās – Domes sēde. Tajā jāiepazīstina Dome ar izdarīto un to, kas plānots. Vajadzības gadījumā jāpieprasa finansējums. Manuprāt, visiem gāja jautri. Protams, bija arī brīži, kad gaisotne telpā šķita sīva un saspringta, bet viens ar otra smiekliem pēc iespējas ātrāk centāmies to izzudināt! Šī man bija pirmā simulācijas spēle un tā bija lieliska! Varēja redzēt, ka organizatori bija pie tā piedomājuši, un nakts pagāja diezgan ātri. No rīta veicām apkopojumu par spēli, izrunājām visus + un -, kā arī apbalvojām uzvarētājus. Kad spēle bija beigusies, daudzi nemaz nejutās noguruši, jo laikam bija saņēmuši otro elpu, haha. Tad paēdām brokastis un ar superīgu autobusu devāmies mājās.

Nonākot mājās sapratu, ka esmu ļoti apmierināta ar pavadītajām brīvdienām. Sajutu prieku, ka pieteicos pasākumam un prieku par interesanti pavadīto laiku. Šo es varētu nosaukt arī par stāstu – veids, kā izbēgt no ikdienas pelēcības. Dzīve ir iespēju okeāns, tev tikai tajā jāienirst!