Signes blogs

Bilde-043

Signe Mežniece

02.06.2012.

Jauniešu centri manā skatījumā…

Latvijā ir vairāki jauniešu centri. Man bija tā laime ar vēl pāris jauniešiem apciemot Klaipēdas (Lietuvā), Aizputes, Saldus, Dobeles un Tukuma jauniešu centrus. Tas bija interesanti un diezgan noderīgi, jo tagad esmu pārliecināta, ka arī Ventspilī šāds centrs ir vajadzīgs.

Klaipēdas jauniešu centrā jaunieši var nākt un pavadīt savu brīvo laiku kā vien vēlas. Viņi var spēlēt dažādus mūzikas instrumentus, dejot, iedzert tēju ar draugiem, veidot seminārus un filmu vakarus, kā arī vienkārši atpūsties kopā ar draugiem. Uz šo centru pārsvarā nāk aktīvi jaunieši, kā arī jaunieši ar problēmām. Centrā viņu vadītājs cenšas viņu dzīvi ievirzīt pareizās sliedēs un motivēt jauniešus darīt labas un noderīgas lietas.

Aizputes jauniešu centrs „IDEA House” ir vieta jauniešu aktīvai līdzdalībai, ideju īstenošanai, kā arī prasmju un iemaņu attīstīšanai. Šeit līdzīgi kā Klaipēdas centrā var nākt jebkurš jaunietis un atpūsties kopā ar draugiem, fotografēt, muzicēt, kā arī gatavot ēst. Nākotnē viņi vēlas izveidot tējnīcu citiem Aizputes iedzīvotājiem un izveidot mūzikas ierakstu studiju, kurā ikviena grupa Latvijā varēs ierakstīt savu dziesmu vajadzīgajā formātā. Ceru, ka viņu plāni īstenosies.

Saldus jauniešu centrs „Šķūnis” ir līdzīgs iepriekšējiem 2 jauniešu centriem. Tajā darbojas arī mazpulki. Viņu nosaukums ir cēlies no pašas vietas. Viņu centrs atrodas modernā un izremontētā šķūnī, kurš ir aprīkots ar modernu tehniku. Nesen „Šķūnim” tika izremontēta vēl viena daļa un tas paplašinājās.

Dobelē ir izveidots jauniešu iniciatīvas un veselības centrs, kurā jebkurš jaunietis var bez maksas apmeklēt psihologu, doties pie sociālā darbinieka un logopēda, konsultēties par veselības jautājumiem, kā arī iestāties jauniešu klubā.

Tukuma jauniešu centrs ir līdzīgs iepriekšējiem, tikai šajā klubā sapulces rīko arī citi interešu klubiņi, kā, piemēram, ielu vingrotāji, jauniešu klubs „10×10” u.c. Šajā centrā ir arī izveidota neliela tenažieru zāle un pie centra atrodas basketbola laukums.

Apmeklējot šos centrus, radās liels prieks par šīm pilsētām, kurās jauniešiem nav jāklīst ar draugiem pa ielām, lai tikai varētu pabūt ar draugiem un darīt kaut ko interesantu.

Es domāju, ka arī Ventspils jaunieši ir pelnījuši jauniešu centru. Jā, Ventspilī ir jaunrades nams, kur pilnveidot savs prasmes un zināšanas, taču tie visi ir formāli pulciņi un daudzi jaunieši baidās no formalitātes, tādēļ labāk izvēlas klaiņot pa ielām un pievērsties huligāniskam dzīves veidam. Turklāt jauniešiem nav vietas, kur vienkārši pasēdēt un iedzert tēju un pagatavot kopīgas pusdienas vai izcept piparkūkas, turklāt ne visi vecāki ir gatavi savā mājā uzņemt jauniešu bariņu.

Ceru, ka Ventspils dome sapratīs jauniešu vajadzību un īstenos to.

 

09.05.2012.

Jaunieši un publiskie portāli…

Mūsdienās jaunieši aizvien vairāk reģistrējas publiskajos portālos. Lietas risina elektroniski un arī iepazīstas virtuāli.

Tāds nu ir mūsu laikmets un mēs to nevaram diži ietekmēt, bet mēs varam ietekmēt to, ko par mums domā citi. Jā, tas neesot pārāk svarīgi un kuru gan tas uztrauc, galvenais, ka pats esi ar sevi apmierināts, bet raudzīsimies uz to visu no reālās puses. Mums nevienam nepatīk, ka par mums domā ko sliktu u.t.t. Citreiz mēs iepazīstamies ar cilvēkiem, ko nekad neesam ievērojuši un pazinuši, bet viņi par mums jau ir dzirdējuši un zin šo to par mums pateikt. Šādos brīžos mēs sākam domāt, kurš ko ir teicis, bet reti aizdomajamies, ka varbūt mēs paši pie tā esam vainīgi!

Reģistrējoties kādā interneta portālā, mums ir stingri jāizsver kādu informāciju tajā likt, kādas bildes ievietot un tamlīdzīgi. Pašlaik populārākie jauniešu portāli ir draugiem.lv un facebook.com. Šajos portālos mēs rakstām dienasgrāmatas, čatojam, pievienojam bildes, paužam viedokli u.t.t. Apskatot draugiem.lv profilu, var diezgan precīzi noprast, kāds ir cilvēks un ar ko viņš nodarbojas. Tās ir lietas, kuras veido pirmo priekšstatu, kas ir diezgan svarīgs, it sevišķi darba pārunās. Mūsu laikmets ir tik moderns, ka jebkurš normāls darba devējs sākumā apskatīs tavu CV un pirms tevis aicināšanas uz pārrunām apskatīs tevi portālā draugiem.lv vai kādā citā interneta vietnē un centīsies par tevi uzzināt ko vairāk, jo pieņemt kādu darbā ir ļoti nopietns un atbildīgs lēmums.

Jaunieši šajos portālos paliek arvien atvērtāki, brīvāk pauž savu viedokli un pat nepadomā, ka kāds no viņu paustajiem viedokļiem var ietekmēt viņu nākotni.

Ļoti populārs saits ir twitter.com. Lielākā daļa cilvēku visu savu dzīvi apraksta šajā portālā. Vai tas ir normāli, ka tavs topošais vai esošais darba devējs var izlasīt visu, ko tu dari brīvdienās un ar ko tās pavadi? Es domāju, ka nē. Šādai informācijai nebūtu jābūt brīvi pieejamai! Protams, tas nav aizliegts, taču es rosinu jauniešus padomāt par visu, ko viņi publicē interneta portālos.

Jāņem vērā, ka portālos publicētā informācija paliek serveru arhīvos un dublētājdatnē (backup failos) vēl pāris gadus ir pieejama “it kā” izdzēsta informācija. Pat Google meklētājā ir iespēja šo informāciju sameklēt vēl pāris gadus. Google produkts Latitude piedāvā nepārtrauktu tavas atrašanās vietas noteikšanu caur tavu Google profilu. Tev būtībā nav savas personīgās dzīves.
Virtuālā vide ir samazinājusi cilvēka sociālo aktivitāti! Diviem cilvēkiem čatojot internetā rodas savā ziņā saikne. Domās jau tiek izveidots reāls attēls ar šī cilvēka portretu, kā arī mēs iztēlojamies viņa balss tembru un citus sīkumus, kas ir diezgan svarīgi, lai ar kādu komunicētu. Taču šiem diviem cilvēkiem, kas ir čatojuši, satiekoties reālajā dzīvē, bieži vien nākas vilties un cilvēks atutomātiski pēc vilšanās iekrīt nelielā depresijā, kurā viņš savā ziņā noslēdzas no apkārtējās vides. Pāris šādas vilšanās un cilvēkam krītas pašapziņa un viņš sāk pārdomāt, cik attīstīta ir viņa intuīcija un spriestspēja.
Citi cilvēki virtuālajā vidē jūtas kā zivs ūdenī, bet sabiedrībā ir nemanāmi un klusi cilvēki. Šādu cilvēku paliek arvien vairāk. No mājām viņi iziet reti un savas dienas pavada pie datora. Tas ir diezgan skumji.

Tādēļ novēlu ikvienam pārdomāt savu publicēto informāciju un to, cik aktīvi mēs esam reālajā dzīvē, jo ir labi manīt lietas laikus – pirms nav par vēlu.

 

07.05.2012.

Tetovējumi un pīrsingi…

21. gs. cilvēkam parasti ir vismaz viens pīrsings un visbiežāk tie ir auskari, bet pīrsingu vietas ir visdažādākās, tāpat kā tetovējumu vietas. Cilvēki bieži nepadomā pirms tetovējumu un pīrsingu taisīšanas par to, kā būs nākotnē, un bieži vien nožēlo savu izvēli, kuru parasti izdara pusaudža gados.

Jaunieši ne vienmēr izpēta to, ko nozīmē viņa izvēlētais tetovējums un kādas sekas var radīt nepareiza tetovējuma izvēle. Piemēram, tetovējumu ar šādu simbolu “$” var tulkot divejādi: bagāts cilvēks vai seifu uzlauzējs. Ja esi gatavs valkāt tetovējumu, tad tev ir jāsadzīvo ar domu: lai ko tas nozīmētu, tas būs ar mani visu dzīvi.

Jātceras, ka senajās kultūrās katram simbolam bija kāda īpaša nozīme. Visiem tetovējumiem un zīmējumiem uz miesas tika pievērsta ļoti liela uzmanība un vērība. Taču tagad visi meklē kaut ko, lai varētu citiem palielīties, tādēļ bieži aptetovējas absolūti nepareizās zīmēs, kļūstot zīmju pārzinātāju priekšā par izsmiekla objektu.

Tetovējumi un pīrsingi maina tavu vizuālo izskatu, attieksmi pret tevi no apkārtējiem, un līdz ar to arī tevi pašu. Meitenēm vairāk ir jāpiedomā pie sava apģērba, jo blondīne baltā  vidēja garuma koktēļkleitiņā neizskatīsies īsti simpātiski, ja viņai uz kājas būtu uztetovēta miroņgalva vai kāda ķēde ap roku.

Jāatceras, ka pēc tetovējuma uztaisīšanas tā noņemšana vai likvidēšana ir diezgan sāpīgs un dārgs process, pēc kura parasti paliek rētas.

Daudzkārt, liekot pīrsingus, cilvēki nepadomā par praktisko pusi, piemēram, pīrsings mēlē, lūpā vai vaigā traucē ēšanas, dzeršanas un runāšanas procesu. Daži cilvēki pēc pīrsinga ievietošanas mēdz šļupstēt. Sievietēm ir jārēķinās ar grūtniecību, tādēļ pīrsnings no nabas būs jāizņem jebkurā gadījumā!

Turklāt mūsdienās jaunieši visbiežāk uzticas saviem vai draugu spēkiem un pīrsingus vai tetovējumus netaisa salonos, bet gan mājas apstākļos ar parasto šūšanas adatu. Šādās situācijās ir paaugstināts risks saslimt ar dažādām nopietnām slimībām un infekcijām. Visbiežāk jaunieši saslimst ar C hepatītu, bet retāk ar HIV un AIDS.

Vēl jāpiemin, ka tetovēšanai ir vairāki veidi. Hennas zīmējumi ir krāsas uzklāšana uz ādas, neievadot to ādā. Hennas zīmējumi vidēji noturas uz ādas 2 līdz 3 nedēļas, tā satur krāsvielu (lavsonu), kas saskarē ar ādu reaģē ar ādas olbaltumvielu keratīnu un iekrāso ādu dažādas intensitātes oranži brūnā tonī.

UV (ultravioleto) staru tetovējumi ir tie tetovējumi, kuru veidošanā tiek izmantota īpaša tinte, kas reaģē uz UV stariem. Permanentie zīmējumi uz ķermeņa kļūst redzami tikai tumsā. Līdz ar to dienas laikā tetovējumi nav redzami, taču, iestājoties tumsai, klubos, bāros un citās vietās, kur pieejams ultravioletais apgaismojums, tie kļūst redzami.

Skarifikācija – šī zīmējumu veidošana uz ķermeņa daļēji ir pieskaitāma pie tetovējumiem. Ķermeņa skarifikācija jeb rētojumi ir process, kurā uz ķermeņa rētas tiek veidotas, iegriežot vai iededzinot ādu. Skarifikācija, atšķirībā no tetovējumiem, labāk parasti ir redzama uz tumšādaino cilvēku ādas.

Tātad pirms pīrsinga vai tetovējuma veidošanas ir jāizpēta visas sīkākās detaļas un stingri jāizsver šāds lēmums.

 

03.05.2012.

Mans pirmais pasākums…

Vēlējos nedaudz dalīties savā pieredzē, kā man gāja rīkojot savu pirmo pasākumu.
Tātad, es jauniešu klubā darbojos aptuveni pusgadu, līdz pienāca brīdis, kad man bija jāveido pasākums. Tas notika pēc pieteikšanās Jauniešu Saeimā. Savu ideju iesniedzu par uzņēmējdarbību, līdz ar to par šo tēmu rīkoju pasākumu! Sākumā nevarēju aptvert, ka es kaut ko tādu spēšu. Man bija mēnesis laika un pasākumam bija jāilgst vismaz 4 stundas. Pāris stundas biju nelielā izmisumā, jo nekad nebiju rīkojusi pasākumu un vēlējos atmest visam ar roku. Šī doma mani mocīja visu atlikušo dienu. Naktī nevarēju ilgi aizmigt un izdomāju aptuveno darbības plānu.

Nākamajā dienā sāku domāt par to, kādus cilvēkus varētu aicināt un kur pasākums varētu notikt. Kad visu puslīdz biju izdomājusi, ķēros pie realizēšanas. Vienai organizācijai uzrakstīju e-pastu ar piedāvājumu ierasties manā pasākumā kā ekspertiem un pastāstīt par savu organizāciju. Atbildi gaidīju ilgi. Atbildēt viņi necentās diez ko ātri. Pasākuma laiks jau tuvojās un lēnām sāku domāt, ka man vajadzēja atmest šādu ideju jau pašā sākumā un atteikties rīkot jebkādu pasākumu.
Tad saskāros ar tādu lietu, ka pasākums bija jāpārceļ uz nenoteiktu datumu, jo radās nelieli sarežģījumi, kurus es nevarēju ietekmēt. Sākumā biju nedaudz sašutusi, bet vēlāk apjautu, ka tas ir ļoti labi, jo man būs vairāk laika pasākuma izstrādāšanai. Janiešu kluba sapulcēs nolēmām, ka varētu paekspermentēt un pasākumu rīkot Ventspils Augstskolas telpās, pasākums ilgtu 4 stundas un kā ekspertu aicināsim Ventspils Biznesa Inkubatora vadītāju, jo iepriekšējā organizācija vēl joprojām nebija man devusi ziņu, par ko biju diez gan šokēta.

Inkubatora vadītājs bija ar mieru, visu jau bijām aptuveni sarunājuši un pasākums bija pa pusei gatavs, atlika tikai nolikt datumu. Kad datums bija nolikts, tad radās iespēja, ka pasākums ieilgs divas dienas kādā no viesu namiem. Atkal manī bija diezgan liels stress, jo vienīgais, ko varēju paturēt no iepriekšējā dienas plāna bija lektors.  Pāris dienas biju nemierīga, bet tomēr man radās rīcības plāns. Nācās sarunāt vēl vienu lektoru. Atradu vienu organizāciju, kas varētu būt piemēroti šai tēmai. No viņu puses bija 50% atbilde, ka viņi būs. Ar mani sazināšoties viņu kolēģis, kas ir ieinteresēts šajā pasākumā. Gaidot viņu atbildi jau biju atradusi cilvēku, kas uztaisīs afišu, turklāt meklējot šo cilvēku uzdūros faktam, ka šo pasākumu  es rīkoju ar vienu puisi no jauniešu kluba, kas arī Saeimai bija iesniedzis savu domu sakarā ar uzņēmējdarbību. Aiz visa stresa par pasākumu es to biju piemirsusi un jutos diezgan apmulsusi, taču viņš nebija visai sarūgtināts par to.

Tātad dienas plāns bija izdomāts, afiša izsludināta un viesu nams pasūtīts, tā pat kā autobuss. Viss bija kārtībā, tikai es nebiju saņēmusi atbildi no otras organizācijas. Uzmākties viņiem arī negribēju, bet pasākums bija jau pēc pāris dienām. Turklāt bija Lieldienas, kurās neviens e-pastus nelasa un uz zvaniem necenšas atbildēt. Biju izmisumā! Kas tagad notiks, ja viņi pateiks nē? Tad pasākuma plāns būs jāpārtaisa, dalībnieki vīlušies un es dziļi apbēdināta. Lieldienu vidū saņēmos un uzrakstīju šai organizācijai uz draugiem.lv lapu. Jutos diez gan pārsteigta, ka man atbildēja pāris stundu laikā. Ieraugot saņemtu vēstuli no viņiem, biju ļoti priecīga, bet mans prieks beidzās, kad izlasīju vēstuli. Cilvēks, kas man atbildēja, neko par to nezināja un lūdza man sazināties ar atbildīgo cilvēku pēc svētkiem. Man nācās paskaidrot, ka tas ir ļoti steidzami un pasākums jau ir plānots pēc Lieldienām un man pēc iespējas ātrāk ir jāzina atbilde. Atpakaļ man atnāca telefona nr. uz kuru man jāzvana. Cik nepatīkami bija saņemt šādu atbildi, jo bija taču svētki un man nebija vēlēšanās traucēt cilvēku brīvdienās! Bet citas iespējas nebija, jo man bija jāzin 100% atbilde. Uzgriezu nr. un zvanīju! Bet nr., uz ko zvanīju bija izslēgts! Es nodomāju, ka man nav lemts izveidot šo pasākumu!

Bija pēdējā Lieldienu diena un manam pasākumam bija jābūt jau pēc pāris dienām. Jau biju gatava visu mest pie malas un atsaukt visu, līdz iezvanījās telefons. Zvanītājs bija tieši tas cilvēks, kuru man vajadzēja. Mierīgi pārrunājām pasākumu un visu pārējo, kas ar to saiztīts. Noliekot klausuli jutos atvieglota. Bet mani ieintriģēja nr., no kā viņš zvanīja. Biju pilnīgi pārliecināta, ka tas ir līdzīgs nr., uz kuru zvanīju, bet ne tieši tāds pats. Salīdzinot abus nr. secināju, ka pēdējie 2 cipari nesakrīt. Jutos neaprakstami smieklīgi! Dažas dienas izmisuma dēļ 2 nepareizi norakstītiem cipariem!
Viss noritēja labi. 2 dienas pirms pasākuma ar savu kolēģi (puisis, ar ko man bija jāveido kopā pasākums) pārspriedām visus sīkumus.  Uzvēlu viņam praktiskos dabiņus, jo man vairāk bija teorētiskie, un pasākums varēja norisināties.

Pasākuma dienā bija jūtams neliels uztraukums, jo tagad visa pasākuma organizēšana bija jāpiedzīvo dzīvē. Viss, kas bija uz papīra, tagad bija jāizdzīvo. Cilvēki pulcējās, pasākums “BiznesBUMS!” varēja sākties.

Pasākums man patika, pieredze bija liela un varu teikt lielu, paldies, cilvēkiem, kas palīdzēja. Pasākums patika ne tikai man, bet arī pasākuma apmeklētājiem.
Mana lielākā kļūda pasākuma rīkošanā bija lielais uztraukums, jo viss, kas notiek, notiek uz labu un domāt ir vieglāk ar vēsu prātu. Turklāt tagad esmu pārliecinātāka par saviem spēkiem. Paldies jauniešu klubam “KNAĢIS” par doto iespēju un atbalstu! Ar nepacietību gaidu nākamo pasākumu, kuru varēšu organizēt, kā arī piedalīties organizēšanā.

 

22.03.2012.

Es un jauniešu klubs

Manuprāt, katrā pilsētā vai novadā ir savs jauniešu klubs, bet pirms iesaistīšanās Ventspils Jaunrades nama jauniešu klubā, es par to neko nezināju! Varbūt izklausās dīvaini, ka dzīvojot tik lielā pilsētā, var nemanīt, ka te pat blakus darbojas tik aktīvi un darbīgi jaunieši! Protams, pa ausu galam, kaut ko biju padzirdējusi, bet nepievērsu tam absolūti nekādu uzmanību, jo domāju, ka es visticamāk šādā klubā netiktu! Ziniet? Tā domāt ir pavisam nepareizi! Jauniešu klubā var iesaistīties jebkurš, kurš to vēlas.

Kā es sāku tajā darboties? Patiesībā tas bija pavisam vienkārši. Es biju viena no skolas, kuru izraudzījās vienām skolu sacensībām, ko rīkoja Ventspils jauniešu klubs zem projekta “Jauniešu līderu skola”, arī par šo projektu es neko nebiju dzirdējusi! Tagad tā padomājot, tīrās šausmas, kā es varēju nepamanīt, jo afišas un plakāti man bija visapkārt! Tā nu es aizgāju uz šo pasākumu, ar domu, ka būs garlaicīgi, bet mani pārsteidza tieši pretējais! Pasākums bija jautrs!

Pēc pāris dienām ieraudzīju, ka “Jauniešu līderu skola” rīko semināru. Izdomāju aiziet! Pirms šī semināra, pats vārds SEMINĀRS man saistījās ar kaut ko garlaicīgu, bet šis seminārs mani pārliecināja par pretējo! Tas bija interesants un tajā bija diskusijas ar dažādu jomu pārstāvjiem. Šo semināru rīkoja jaunieši no Ventspils jauniešu kluba, viņi aicināja pievienoties viņiem.

Aizgāju mājās un izdomāju, ka varētu painteresēties par sapulču laikiem. Uzzināju un aizgāju. Tur satiku jautrus un atraktīvus jauniešus, kas veido un mācās veidot pasākumus.

Klubā esmu jau pāris mēnešus, kuru laikā esmu diez gan daudz ko ieguvusi. Jauniešu kluba veidotie pasākumi ir interesanti un tajos var uzzināt daudz interesantu lietu! Nesen tika rīkots pasākums par debatēm. Līdz šim pasākumam neko par tām nezināju. Pēc šī pasākuma pieteicos uz tādu kā klubiņu, tagad šajā klubiņā mācamies debatēt, būt pašpārliecinātiem un gatavojamies sacensībām.

Pateicoties jauniešu klubam pieteicu dalību “Jauniešu Saeima”. Mana ideja, kuru pieteicu bija par to, ka vēlos vairāk pievērst jauniešus uzņēmējdarbībai, lai nākotnē samazinātu bezdarbu un jauniešu atkarību problēmas. Tēma par uzņēmējdarbības veicināšanu ir diezgan populāra ne tikai jauniešu vidū, bet visā Latvijā, tādēļ vēlos rosināt jauniešus domāt par savas uzņēmējdarbības idejām, lai viņi varētu uz tām tiekties un tādējādi izvēlēties atbilstošo profesiju, kā arī aizpildīt savu brīvo laiku lietderīgi. Mūsdienās daudzi inteliģenti un moderni jaunieši nezin ko darīt savā brīvajā laikā. Tādēļ kļūst atkarīgi no dažādām kaitīgām vielām, piemēram, alkohols, cigaretes, narkotikas, kā arī daudzi jaunieši paliek atkarīgi no datorspēlēm, kas neļauj viņiem brīvi domāt. Manuprāt, pašvaldībām ir vairāk jāvelta uzmanība un līdzekļu jauniešu atbalstam, jo jaunieši ir valsts nākotne! Es ierosināju izveidot “Jauniešu uzņēmumu ideju centru”, kur jaunieši no visas valsts varētu iesūtīt savas idejas, kuras tiktu izskatītas un meklēts risinājums, lai šo uzņēmumu ideju realizētu dzīvē.

Vēlēšanas norisinājās līdz 18. martam. Sākumā pieteicos, bet mans mērķis gluži nebija iekļūt Saeimā. Domāju, kā būs, tā būs. Nu vēlēšanas ir noslēgušās un esmu viena no 100 aktīvākajiem jauniešiem, kas iekļuva Saeimā.

Es iesaku katram jaunietim, kuram ir brīvāks laiks, painteresēties par jauniešu klubiem viņa apkārtnē. Tas būs produktīvi un jautri izlietots laiks. Bet galvenais uz ko varu mudināt jauniešus ir būt aktīviem un dzīve kļūs interesantāka. Ja neko pats nedarīsi, tad nekas arī nemainīsies!