Tīnas blogs

IMG_1530

Tīna Siliņa

21.06.2012.

Jauniešu darba iespējas vasarā

Ir jaunieši, kuri vēlas nopelnīt naudu, strādājot vasaras brīvlaika, lai savām vēlmēm to ar prieku iztērētu. Ir jaunieši, kuriem tas ir nodrošināts, un kuri var kaut vienu vasaras mēnesi kaut kur strādāt. Bet ir jaunieši, kuri nevar atrast un kuriem nav tik lielas iespējas strādāt vasarā par naudu.

Latvijā jau pāris gadu tiek izstrādats tāds projekts, ka jauniešiem, kuriem ir trūcīgo, maznodrošināto vai daudz bērnu ģimenes statuss ir iespēja strādāt vasarā kāda noteiktā vietā. Bet tas ir tikai  jauniešiem no 15 gadu vecuma līdz vecumam, kad tie beidz mācīties skolā. Šie jaunieši, strādājot mēnesi, nopelna minimālo algu. Viņiem ir daudz iespējas ,kur strādāt. Piemēram, kā Ventspilī: jaunietis, kurš dzīvo Ventspilī, un ir ar šo noteikto statusu var strādat –Ventspils piejūras kempingā, Piedzīvojumu parkā, veikalā “Rubīns” un citur. Tā kā iespējas ir diez gan daudz, tad tās ir jaizmanto.

Runājot par jauniešiem bez šāda statusa.Viņiem šādas iespējas nav. Vēl pirms diviem gadiem jaunieši varēja viegli atrast darbu vasarā, kaut arī viņiem šī statusa nebija. Citi jaunieši caur pazīstamiem dabū darbu, citiem kaut kā paveicas un viņi tiek dažos uzņēmumos strādat. Bet arī tie jaunieši, kas darbu nedabū, ļoti vēlas strādāt. Bet mēs nekā viņiem nevaram palīdzēt.
Pēc maniem uzskatiem, jauniešiem ir jādod  iespēja strādāt vasaras brīvlaikā, ja tas ir iespējams. Jo tās sajūtas ir ļoti labas, kad tu pats mēnesi esi čakli un kārtīgi strādājis, un pienāk pēdēja diena, un tu saņem savu labi nopelnīto naudiņu.

 

04.04.2012.

Mūsdienu jauniešu dzīvesveids

Mūsdienu jaunieši ir krietni mainījušies, salīdzinot pagātnes jaunos cilvēkus, un tas ir dabiski. Vai mēs attīstamies uz labo vai slikto pusi? Katrā paaudze taču ir savi mīnusi un savi plusi, jautājums, vai plusu vairāk nekā mīnusu? Protams, tas ir individuāli, visi jaunieši ir atšķirīgi, bet kaut kas mums, tomēr ir kopīgs.

„Ēdu visu, kas man garšo un, kad ir laiks, vai vienkārši gribās” – tāds ir moto mūsdienu jauniešiem. Priekšrokas padošana saldinātām limonādēm, trekniem ēdieniem, protams, saldumiem un iemīļotiem čipsiem un bulciņām. Tāda pārtika tika iecienīta vienmēr, bet to lietoja mērā. Mēs varam pārmest mūsdienu tīņiem, jo tie ir pārāk aizrāvušies ar neveselīgiem našķiem, un ar vien mazāk lieto uzturā augļus. Ne visiem tīņiem tā ir norma, bet lielākajai daļai gan. Skolās ir pietiekami daudz projektu, lai informētu audzēkņus par to veselības uzlabošanu, bet to neuztver nopietni. Kā var cīnīties ar neveselīgu uzturu jauniešu dzīvē? Iniciatīva jāuzņemas vecākiem, pie veselīgas pārtikas jāpieradina bērns no mazotnes. Atteikties no tādām „ātrām uzkodām” kā bulciņas un saldumiem. Vajadzētu pagatavot garšīgus un veselīgus ēdienus, kas garšotu bērniem! Ja neveselīga pārtika no mazotnes kļūst par ikdienu, tad mēs kļūstam no tās atkarīgi mūžīgi. Labs veids arī ietaupīt naudu ir pagatavot mājās pusdienas un dot jauniešiem uz skolu. Kā arī konfekšu vietā mājās uzturēt augļus un ogas! Dot bēŗniem saldumus tikai īpašās dienas, tad arī jauniešiem veselīga pārtika kļūs par normu.

Starp jauniešiem sports nav zaudējis popularitāti, kā arī dažādi pulciņi. Meiteņu lokā iecienītas ir dejas un dažādas to variācijas. Populāri ir arī pulciņi un valodas mācības. Starp puišiem iecienīti sporta veidi ir basketbols, futbols, dažādas cīņas, riteņbraukšana, motosports un arī viss, kas saistīts ar skeitparkiem. Pulciņi nav ļoti aktuāli, bet valodu mācība ārpus skolas interesē. Nebūt nav, ka visi jaunieši pavada savu brīvo laiku pie datoriem un televizoriem. Ir daļa, kas tiešām to dara, bet lielākā daļa tīņu nodarbojas ar dažādām aktivitātēm. Iespējams, ka pasīvie jaunieši uztraucas par savu materiālo stāvokli un tāpēc dzīvo bezdarbībā. Tāpēc ir daudz radošu un bezmaksas pulciņu, kur var izpausties ar saviem talantiem.

Mūsdienu jauniešu mode ir diezgan interesanta, tajā ietilpst vairāki stili. Apģērbi ir piesaistoši, skaisti, koši, bet ir jaunieši, kuri neveikli sakombinē apģērbus un izskatās vulgāri. Protams, par gaumi nestrīdas, bet viņu apģērbam ir nolūks uzmanības pievēršanai. Jaunieši visos laikos izcēlās ar savu apģērbu, tas viss sākās pagājušā gadsimta 50-ajos gados. Tad visi ģērbās vienādi, gan pieaugušie, gan bērni. Britu jaunieši nolēma izcelties un ieviesa stilu, kas piemīta tikai pusaudžiem – Teddy Boys. Tagad vēsture atkārtojas un pusaudži vienmēr piekāpjas jaunām modes tendencēm. Mūsdienās jaunieši ir apsēsti ar tagadējo populāro stilu – hipster. Neskatoties uz nedaudz vulgāriem un spilgtiem apģērbiem, šis stils ietver sevī smēķēšanu, marihuānas lietošanu, alkohola lietošanu, kā arī naktsklubu un ballīšu apmeklēšanu.

Pati esmu jauniete un tāpēc esmu pārliecināta par saviem vārdiem, jo ikdienā sastopos ar jauniešiem un ar tādu dzīvesveidu. Mums tīņiem dažas aplamas kļūdas ir pieļaujamas, jo mēs taču esam jauni un iekarsuši, un vēlamies izbaudīt visu.

 

 

08.03.2012. 

Jauniešu dome kā brīvā laika pavadīšana 

Jauniešu dome ir vieta, kur sapulcējas jaunieši no Ventspils un tā rajona. Šeit notiek savstarpēja domu apmaiņa par lietam, kas mūsu ikdienā ir vajadzīgas un kas mūsu ikdienu padara interesantāku ar jaunām domām un idejam par jebko. Jaunieši, kas piedalās šai jauniešu domē ir ļot radoši un aktīvi. Jauniešu domē nodarbojos arī es, un tas manā turpmākajā dzīve ļoti noderēs.

Kā jau teicu, ka aktīvi jaunieši sanāk kopā un pastāsta savas idejas par kautko un mēģina tās arī realizēt. Ar mūsu jauniešu domes galveno pārstāvi Kristianu Jaceviču mums notiek arī starptautiskas nometnes, kas attīsta mūsu valodas prasmes un kontaktēšanos ar citu tautu cilvēkiem. Mūsu pienākums šajā ir palīdzet aicināt jauniešus piedalīties šādas nometnēs, jo tas ir radoši, liek izprast citus, liek domāt pašam par jaunām idejam, un attīsta radošo domāšanu. Viena no projekta starptautiskajām nometnēm ir „Youth leader school”/”Jauniešu līderu skola” ar Lietuvu. Un šajā 2012. gadā notiks „Youth leader school”/„Jauniešu līderu skola” ar Igauniju.

Jauniešu klubā mēs veidojam arī dažnedažādus pasākumus, lai jaunatne Ventspilī būtu aktīva un radoša. Mēs savas idejas pastāstam šai domē kopā radot kādu jauku un interesantu pasākumu. Jauniešu domi arī vasarās prezentējam gan pilsētas svētkos, gan cita veida svētkos, lai visi zinātu, ka jaunieši Ventspilī tiešām ir aktīvi. Mēs tiešām cenšamies darīt visu to, lai jauniešus ieinteresētu mūsu veidotajos pasākumos.

Runājot vairāk par sevi, man ļoti patīk apmeklēt Jauniešu domi. Es 2011. gada jūnijā pieteicos un aizbraucu uz nometni „Youth leader school” un man ļoti tur patika. Tad man piedāvāja vai negribētu piedalīties Jauniešu domē, es padomāju un sapratu, ka vēlos to. Un tā nu jau gadrīz gadu aktīvi darbojos jauniešu pulkā. Tas ļoti labi ietekmēs manas nākotnes plānus, jo par to, ko gribēšu kļūt ir vajadzīgs mācēt vadīt pasākumus, mācēt radīt jaunas idejas un vēl citu. Mana radošā domāšana ir paplašinājusies. Jauniešu dome ir viena no mana brīvā laika pavadīšanas veidiem. Un es gribētu, lai Ventspilī jaunieši ir daudz aktīvāki uz mūsu veidotajiem pasākumiem tas dos spēku mums darīt vēl lielākas lietas un visu citu.

Iesaku, tiešām, pamēģināt, kautko jaunu kā Jauniešu dome, ja vēl neesi ar to saskāries, un tad redzēsi, ka tev viss izdosies. Un radošā domāšana tieši jauniešiem ir ļoti vajadzīga, lai ko jaunu izveidotu. Būsim aktīvi un piedalīsimies visur, kur mums pasākumus piedāva par tīru velti, un kur mēs varam radoši izpausties!!