Santas blogs

17.04.2012.

***

Šoreiz ar jums vēlētos dalītes savās domās par jauniešu atkarībām. Es gan nedomāju atkarības no alkohola, narkotikām vai cigaretēm. Es runāju par atkarību no datora un azartspēlēm. Manuprāt, šīs ir patiešām aktuālas tēmas.

Iesākumā es vērsīšos pie atkarības no datoriem. Ar to es domāju datorspēles un internetu. Man ir pazīstami daudzi jaunieši, kuri savas dzīves lielā mērā pavada tieši spēlējot spēlītes un sēfojot internetā. Tā kā lielākajai daļai no cilvēkiem ar datoru nākas saskarties ikdienišķi, nav nekāda brīnuma, ka daudziem no jauniešiem izveidojas datoratkarība. Un tā nav tikai puišu lieta, arī meitenēm diezgan bieši rodas nepārvarama vēlme uzspēlēt kādu spēlīti un parakāties interneta dziļumos. Ja tu vēl neesi īsti pārliecināts vai šī atkarība ir skārusi arī tevi, droši dodies uz šo šādu adresi: http://www.sargi-sevi.lv/?id=151&sa=122,122,151&x=122 un iepazīsties ar šo problēmu tuvāk. Lieta ar datoratkarību ir tāda, ka no tās izvairīties ir grūti, un bieži vien tu attopies tikai tad, kad jau ir par vēlu, tāpēc es tev cieši iesaku padomāt, cik ilgi tu jau sēdi pie datora un varbūt šo laiku tu varētu pavadīt lietderīgāk un veselīgāk.

Kā jau teicu sākumā, vēl viena nopietna problēma ir jauniešu atkarība no azartspēlēm. Tie paši totalizātori, spēļu automāti un puišiem tik ļoti iecienītais pokers un citas kāršu spēles. Es lielāku uzsvaru gan lieku uz totalizātoriem un spēļu automātiem, jo diemžēl, arī manā draugu un paziņu lokā ir cilvēki, kam ar šīm lietām ir problēmas. Kā jau ar atkarībām bieži notiek, ir cilvēki, kas neapzinās, ka viņiem tāda ir un tad palīdzēt ir grūti. Manās acīs ar šiem atkarīgajiem lielākās problēmas ir tas brīdis, kad beidzas nauda vai arī kad laime nelaimīgajam uzgriež muguru. Ja cilvēks, kurš nevar iztikt ne dienu, neiemetot pāris latiņus automātā, kādu dienu attopas parādos un saprot, ka naudas nav, tas šo cilvēku var ievilkt jau tādā galējībā kā zādzība, lai tikai apmierinātu savu atkarību. Variantu šeit ir daudz. Kad tu esi kādu laiku paspēlējis, tu attopies, ka pietiek, bet var gadīties arī pretēji.

Man nav vienota risinājuma, kā palīdzēt šiem jauniešiem, vai vēl labāk, apturēt viņus jau pašā sākumā. Bet mums jāaceras, ka tas var notikt ar jebkuru. Palīdzēsim draugiem un sev pašiem izvairīties no šiem netikumiem un dzīvosim labāku dzīvi!

 

16.04.2012.

***

Jauniešu aizbraukšana uz ārzemēm! Šis ir apstāklis, no kura mums neizvairīties. Ir 21. gadsimts un mācīšanās, strādāšana vai dzīvošana ārpus Latvijas robežām vairs nav nekas jauns un fascinējošs. Bet tomēr, vai mēs gribam, lai mūsu valsts “nākotne” tā vienkārši atmet ar roku Latvijai un dodas prom? Es nē! Bet tomēr visbiežāk jau notiek tā, ka apstākļi mūs piespiež, bet izvēle tomēr paliek mūsu rokās.

Personīgi es, neiebilstu un pat uzskatu, ka mācības ārzemēs un neliela darba pieredze ārpus savas komforta zonas pat ir noderīga. Dzīve ārpus mājām mūs padara patstāvīgākus, liek jaunietim uzņemties atbildību un pašam pieņemt lēmumus. Izglītība ārzemēs ir lieliska iespēja iepazīt jaunus cilvēkus, citu valstu kulltūru un paražas, ja tā padomā – tas taču ir lieliski. Bet šeit ir viens BET! Bieži sanāk tā, ka jaunietis aizbrauc mācīties uz kādu citu valsti un tur arī paliek pēc mācībām. Jo mums tik ļoti aktuālā problēma Latvijā – jauniešu bezdarbs – viņus kavē atgriezties mājās. Jauniešu bezdarbs Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas valstu vidū – aptuveni 35%. Salīdzinājumam – jauniešu bezdarbs ES vidēji ir 20%, bet Vācijā, piem., tikai 8%. Jauniešu bezdarbs ir ne tikai slogs sociālajam budžetam, bet arī iemesls emigrācijai, kas vistiešākajā mērā ietekmēs mūsu visu nākotnes.

Man ir zināmi diezgan daudzi jauni un spējīgi cilvēki, kuri ir devušies gan strādāt, gan mācīties ārpus Latvijas robežām. Daudzi no viņiem atgiezās, bet daži tomēr nolēma neatgriezties. Ja man būtu jāizvēlas studēt Latvijā vai kādā citā valstī es izvēlētos to citu valsti. Manuprāt, jauniešiem ir jāceļo, jākomunicē ar cilvēkiem un jāiepazīst citu valstu kultūra, bet beigās visas šīs jauniegūtās zināšanas ir jāatved atpakaļ uz mājām. Mums būtu jābūvē savas valsts nākotne, bet aizbraucot mums tas nesanāks…

 

15.04.2012.

Sveiki!

Šis būs neliels atskats uz darbnīcas “BiznesBUMS” norisi. Mēs kopā bijām aptuveni 30 jaunieši, lielākoties gan uz darbnīcu bija ieradušās meitenes, bet tas mums itin nemaz netraucēja.
Tātad, sākumā es jums pastāstīšu, kas tad tas īsti bija par pasākumu un ko mēs tur darījām.

Darbnīca norisinājās 13.-14.aprīlī Ventspils novada viesu namā “Ventaskrasti”. Pie mums ciemos bija eksperti no “Izaugsmes kvartāla” un Ventspils Biznesa inkubatora. Viņi mūs iepazīstināja ar dažādām tehnikām, kā kļūt par veiksmīgu uzņēmēju, un pastāstīja, kur un kā saņemt atbalstu sava biznesa radīšanai un attīstībai. Mēs kopā diskutējām, strādājām grupās un iekustinājām smadzenes. Jeb, īsāk sakot, labi pavadījām laiku, iepazīstot citus cilvēkus, mācījāmies sastrādāties un uzzinājām daudz jaunu un noderīgu informāciju par to, kā izveidot savu biznesu, kurš būs dzīvotspējīgs un ienesīs peļņu. Bet bez prezentācijām, grupu darba, diskusijām, interesantajām īsfilmiņām un citām nodarbēm mums pirmās dienas izskaņā bija arī kopīgs kino vakars.

Man ļoti patika tas, ka visas nodarbības bija saplānotas, nekas nekavējās, cilvēki bija draudzīgi, vadītāji atraktīvi un uzdevumi interesanti. Manuprāt, šeit būtu jāuzsaka šī pasākuma galvenie idejas autori – Jauniešu Saeimas deputāti un “Ventspils Jauniešu domes” aktīvisti Signe un Lauris. Vēl mani priecēja jauniešu aktivitāte un spēja saprasties. Man kā dalībniecei bija prieks, ka ar visiem bija tik viegli sastrādāties un atrast kopīgu valodu. Arī laika apstākļiem nebija ne vainas, ja neskaita otro dienu, kad ārā pūta vēss vējš un mums bija jādodas ārā. Bet tā kā mēs aktīvi pakustējāmies un iekšā tos, kuri vēlējās, gaidīja karsta kafija, tad par aukstumu viegli izdevās aizmirst.

Izvērtējot visu seminārā dzirdēto, es esmu sapratusi, ka kļūt par uzņēmēju nav nemaz tik grūti, kā man likās sākumā. Ja ir ideja, ir jārīkojas. Un kā izrādās, lai kļūtu par veiksmīgu uzņēmēju, tev obligāti nav jābūt augstskolas diplomam, kaut gan tas noteikti palīdzētu. Vislabākais, manuprāt, ir tas, ka jaunajiem uzņēmējiem ir tik plašas iespējas atbalsta saņemšanā. Sākot ar padomu no profesionāļiem un beidzot pat ar finansiālo atbalstu.

Protams, lai tiktu pie finansiālā atbalsta ir diezgan daudz jāpiestrādā, bet, ja ideja ir laba un tu gribi kļūt pats par uzņēmēju, tad tas viennozīmīgi ir tā vērts. Vēl, diskutējot ar jauniešiem, mēs nonācām pie secinājuma, ka jauniem cilvēkiem ar mazu darba pieredzi vai tiem, kam tādas nav nemaz, tomēr ir grūti atrast savu vietu darba tirgū. It īpaši, ja viņi vēlas tādu darbu, kas atbilstu viņu spējām, jo uzņēmēji vienkārši baidās dot viņiem iespēju. Aktīvi diskutējot, mēs arī nonācām pie dažiem risinājumiem, kas varētu šo situāciju uzlabot. Tāpēc es varu droši teikt, ka esmu apmierināta gan par jauniegūtajām zināšanām, gan labi pavadīto laiku.

 

26.03.2012.

Sveicināti atkal!

Šoreiz es vēlos tev kaut ko nedaudz pastāstīt par sportisko aktivitāšu iespējām un veselīgo dzīvesveidu Ventspilī. Sports ir svarīga veselīga dzīves veida daļa un manuprāt, ar kaut ko būtu jānodarbojas ikvienam. Ja nu tev nav laika un iespēju nodarboties ar kādu konkrētu sporta veidu, centies kaut vai atlicināt laiku nelielai pastaigai!

Kā jau mums visiem zināms, sports Ventspilī ir cieņā. Gan tādi tradicionālaie sporta veidi kā basketbols, futbols, vieglatlētika, peldēšana, hokejs, gan arī nedaudz mazpazīstamāki sporta veidi kā airēšana, šortreks, loka šaušana, kērlings un tā tālāk. Mums ir pašiem sava sporta skola “Spars”, dažādi sporta klubi un biedrības, kā arī publiskais baseins un slidotava. Ja ir vēlme un gribēšana uzlabot savu veselību nedaudz pasportojos, šeit tālu nav jāmeklē. Tā teikt, Ventspils jauniešiem izvēles iespējas sportošanā netrūkst. Un te mums jāpateicas Ventspils pilsētas pašvaldībai, jo Ventspils sporta bāzes ir labā stāvoklī un tās, kuras tādas vēl nav, tiek uzlabotas. Kā piemēru var minēt Ventspils airēšanas bāzi “Dampeļi”, kura tieši šogad tiks pilnībā atjaunota, jo tās iepriekšējais stāvoklis nebija no tiem labākajiem. Vēl šogad neliela atjaunošana notiks arī Ventspils ledus hallē.

Ja runa iet par sportu, tad šeit viss notiek, bet pie veselīga dzīvesveida pieder arī veselīgs un sabalansēts uzturs. Par saviem ēšanas paradumiem atbildam mēs paši. Izvēle ir tavās rokās – ēst hesītī vai mājās paša gatavotus veselīgus salātiņus. Manuprāt, līdz arHesburgera ienākšanu mūsu pilsētā diezgan daudzu jauniešu ēšanas paradumi mainījušies uz slikto pusi, bet kā rakstīju iepriekš – tā ir katra personīgā izvēle kā un ko ēst!

Personīgi es cenšos dzīvot tik veselīgi, cik nu vidusskolas skolniecei tas ir iespējams un uzskatu, ka izbrīvēt laiciņu un nedaudz pasportot var ikviens, ja tikai to vēlas. Tāpēc celies un sāc dzīvot veselīgi, bet ja tu to jau dari, tad lai izdodas un tā turpināt!

23.02.2012.

Sveicināti!

Es vēlos ar jums padalīties savos iespaidos par viena no mūsu mazajiem projektiem “Noķer amoru!” norisi. Sākšu ar to, ka, manuprāt, pasākums bija izdevies un par to liels paldies būtu jāsaka pasākuma galvenajiem vadītājiem, Ventspils Jauniešu Kluba biedriem, Baibai un Elvijam, kuri ar darbu tika galā godam. Protams, kā jau katrā pasākumā, arī šoreiz gadījās daži sīki misēkļi un ar nožēlu jāsaka, ka arī ar dalībnieku skaita pārpilnību mēs lepoties nevarējām. Bet visi negaidītie izaicinājumi tika veiksmīgi pārvarēti. Kā arī visi, kas bija ieradušies darbojās ar prieku un ar mūsu mazo pasākumu bija pilnīgi apmierināti! Visi bija ļoti apmierināti un pasākumu noteikti atceras tikai ar labiem vārdiem.

Man kā cilvēkam, kas gan nedaudz pielika roku pasākuma organizēšanā, gan arī bija pasākuma dalībniece, viss likās jauki un viss gāja tā kā tam jābūt. No organizotoriskās puses es būtu vēlējusies lielāku atsaucību un nedaudz vairāk pārbaudījumu, bet kā dalībniece es ar visu biju apmierināta. Uzdevumi, kuri bija jāpilda, bija interesanti, jautri un diezgan orģināli. Tos pildot nācās arī nedaudz pasmieties. Tā, piemēram, notika uzdevumā ar knaģiem un aizsietajām acīm. Vēl man ļoti patika zāles noformējums un atmosfēra, kas tur valdīja pateicoties krāsainajiem prožektoriem. Labas bija arī balvas uzvarētājiem. Kā arī netika aizmirsts par pārējiem pāriem, kas piedalījās, jo katrs saņēma arī mazu un saldu mierinājuma balviņu, tā kā neviens nepalika bešā un labi pavadītajam laikam klāt nāca arī balviņas! Šis bija neliels ieskats no mana skatu punkta pasākumā “Noķer amoru”, kurš notika 17. februārī Ventspils Jaunrades namā.